REGAŁY DLA DZIECI


  Aktywne filtry

  Idealny regał dla dziecka? - to możliwe!

  Podczas meblowania domu przykładamy dużą wagę nie tylko do spójnego designu wyposażenia, ale także do praktycznych zalet poszczególnych mebli. Istotną rolę w planowaniu przestrzeni odgrywają meble do przechowywania i eksponowania, takie jak regały na książki czy regały do pokoju dziecka, które oprócz aspektów wizualnych, muszą być przede wszystkim praktyczne. Dodatkowym wyzwaniem podczas wyboru mebli jest to, czy będą odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkownika. O ile nie jest to trudne do przewidzenia w sypialni czy w gabinecie, o tyle szafa, regał pokój dziecięcy w ciągu kilku lat będą przechodzić niejedną metamorfozę. Warto przewidzieć tę uniwersalność zastosowania mebli na kilka lat do przodu.

  Odpowiedni regał na książki dla dzieci

  Pojawienie się w domu małego członka rodziny wymaga dopasowania przestrzeni do nowych warunków. Na początek przyda się pojemny regał na zabawki dla dzieci, na którym, obok pluszaków, staną pierwsze książeczki. Warto zwrócić uwagę na to, żeby był to niski regał na książki lub częściowo zamykany. Wyobraźnia dzieci nie zna granic i lepiej zabezpieczyć się przed eksperymentami kilkulatka wspinającego się na meble. Dobrym rozwiązaniem może okazać się regał wiszący na książki - zwłaszcza na takie, do których dostęp chcemy mieć pod kontrolą. Regały dla dzieci bardzo często łączą otwarte półki z zamykanymi szafkami, co pomaga utrzymać porządek w pomieszczeniu. Nie wszystkie zabawki będą przecież wyglądać atrakcyjnie, ustawione w widocznym miejscu. Drobniejsze przedmioty, takie jak kredki, figurki, czy nawet ozdoby do włosów, dobrze jest włożyć do szuflad, zapewniających wygodny dostęp do tych rzeczy. Regał z szufladami dla dzieci doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy tych drobiazgów w pokoju dziecka jest sporo. Równie ważny, co kształt mebla, jest również materiał, z którego wykonano regał do pokoju dziecięcego. Regały drewniane, choć ich niepodważalną zaletą jest naturalny wygląd, są także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, na przykład rysy i wgniecenia. Jeśli zamierzamy w ciągu kilku lat zmieniać regał na książki w pokoju dziecka, wygodniejsze niż odnawianie drewnianego, ale porysowanego mebla, będzie kupienie nowego. Drewniany regał na książki sprawdzi się lepiej w pomieszczeniu, którego młody użytkownik nie przejawia już nieposkromionego talentu artystycznego na wszystkich dostępnych powierzchniach.  Kiedy regały dziecięce zmieniają swoich użytkowników

  Pierwsza znacząca zmiana potrzeb dziecka przypada na moment rozpoczęcia edukacji. Regały dla dzieci, do tej pory zastawione maskotkami i pudełkami gier planszowych, stopniowo zamieniają się w regały na książki i lektury szkolne ucznia. Trudno tak zaplanować przestrzeń, żeby pierwszy regał dziecięcy pasował dla starszego użytkownika. Świadomość tego faktu daje większą swobodę dopasowania mebla do różnych etapów życia. Tak jak nie ma uniwersalnych szaf, tak nie istnieją regały na książki, które sprawdzą się u każdego. Kiedy dziecko zaczyna edukację, trudno jeszcze przewidzieć, czy za kilka lat do jego pokoju bardziej przyda się duży regał na książki czy raczej niewielki regał narożny na książki i ozdobne drobiazgi. Jakie będzie obciążenie tego mebla? Czy dzisiejsze dziecko jako nastolatek wybierze klasyczny, czy raczej nowoczesny regał na książki? Dlatego na tym etapie warto postawić na półotwarte regały młodzieżowe, które łączą różne funkcje mebli, podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia, ale nie zamykają różnych kierunków jego aranżacji.  Nastolatek, jego przestrzeń i jego regał na książki

  Wydawać by się mogło, że decyzja o zmianie mebli w pokoju nastolatka jest czymś oczywistym. Osoba, która zna swoje zainteresowania, potrzebę przestrzeni i swój sposób funkcjonowania w niej, ma większą świadomość oczekiwań wobec wyposażenia. Warto wtedy powiedzieć o zaletach mebli wykonanych z litego drewna, takich jak regał na książki drewniany, który nie tylko jest ponadczasowy, ale także możliwe jest jego bejcowanie lub malowanie. Jest co prawda mniej odporny na zarysowania, z drugiej strony drewniane półki nie wyginają się pod wpływem obciążenia tak łatwo jak te z płyty wiórowej i MDF. Na rynku dostępne są regały na książki w różnych kolorach wybarwień, dlatego bez problemu zadowolić można osoby, które chcą mieć czarny regał na książki czy, niezwykle modny ostatnio zestaw mebli - i wśród nich także regał na książki dąb sonoma. Fani skandynawskich trendów w aranżacji wnętrz zwrócą na pewno uwagę na klasyczny już biały regał na książki. W zależności od ograniczeń przestrzennych pomieszczenia można rozważyć mniej oczywiste opcje, które sprawdzą się nawet u osób, które kochają literaturę i posiadają duży księgozbiór, ale dysponują małą przestrzenią. Może to być regał na książki wiszący, umieszczony na przykład nad blatem biurka lub wąski regał na książki. Umieszczenie w pokoju kilku sztuk takiego mebla pozwala na uniknięcie wrażenia ciężkości, które może się pojawić, jeśli na małej przestrzeni postawmy duże, stojące na podłodze, meble. Poza tym regał biały wąski, dzięki jasnemu kolorowi okleiny, nie zaciemni pomieszczenia, a da niezbędną do przechowywania przestrzeń. Dobrym trikiem na uzyskanie wrażenia lekkości mebla jest zdecydowanie się na takie regały na książki, które stoją na nóżkach, a nie na postumentach. Podczas meblowania pokoju nastolatka posiadamy już wiedzę o tym, jakie regały na książki i inne przedmioty będą mu potrzebne, co pozwala na inwestycję w meble, które mają szansę sprawdzić się w innych stylistycznie pomieszczeniach, na przykład wtedy, gdy młody człowiek wyprowadzi się z domu na studia.  Biel, czerń czy neutralny kolor drewna?

  Decyzja o kolorze wybarwienia mebli jest kluczowa z perspektywy nie tylko wizualnego, ale także praktycznego aspektu pomieszczenia. To, czy zdecydujesz się na regał na książki czarny, czy regał biały, będzie miało duży wpływ na całościowy odbiór przestrzeni. Kontrastowe zestawienia wprowadzają modne podziały przestrzeni, podkreślając jej geometryczność. Z kolei regał biały na książki, ustawiony na tle białej lub jasnoszarej ściany, nie zmniejszy optycznie pokoju. Można połączyć te dwa nurty w aranżacji przestrzeni mieszkalnej, wybierając regał na książki nowoczesny, ale jasny, co z pewnością przypadnie do gustu młodemu użytkownikowi mebla. Warto jednak zwrócić uwagę na praktyczny aspekt wyboru wybarwienia regału. Regał na książki biały lub czarny jest dużo bardziej wymagający pod względem częstotliwości wycierania kurzu. Dlatego do tradycyjnych wnętrz, których użytkownicy mają dużo drobnych przedmiotów ustawionych na regale, lepiej sprawdzi się drewno, laminat drewniany lub okleina drewnopodobna. Ta kolorystyka, nadająca pomieszczeniu ciepłą aurę, jest wygodniejsza dla osób, które nie lubią sprzątać. Problemu tego nie ma, jeśli przedmioty są schowane w szufladach lub szafkach, a na regale stoją tylko łatwe do wytarcia książki. Obszerny wybór mebli na rynku pozwoli zrealizować w pokoju dziecka czy nastolatka nie tylko aktualne trendy wnętrzarskie, ale także odpowiedzieć na potrzeby użytkownika przestrzeni. Pytanie o wykorzystanie mebli jest kluczowe dla ich odpowiedniego doboru.