Jak uszyć pokrowce na krzesła - poradnik
Uszycie pokrowca nie jest trudnym zadaniem. Każda osoba, która ma do czynienia z maszyną do szycia poradzi sobie bez problemu z tym wyzwaniem. Do uszycia pokrowców potrzebujesz oczywiście maszynę, tkaninę, igłę, nici oraz metr krawiecki. Tak niewiele, a efekt może przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania. Jaka tkanina obiciowa najlepsza będzie na pokrowiec na krzesło? Tutaj musisz zdecydować się na dobry materiał, który jest odporny na ścieranie. Najlepiej jakby to była tkanina plamoodporna lub łatwa do utrzymania w czystości. Przecież krzesło będzie użytkowane bardzo często i nie możesz się za każdym razem zastanawiać siadając na nim, czy przypadkiem nie zniszczy się Twój piękny pokrowiec. Dobrym pomysłem są tkaniny żakardowe lub atłasowe. Bardzo dobrze sprawdzi się także bawełna z domieszką poliestru lub satyna. Jeśli pokrowiec ma idealnie przylegać do krzesła, to niech materiał będzie miał domieszkę spandeksu, który jest rozciągliwy.
Jak uszyć pokrowce na krzesła - krok po kroku
Jeśli zdecydujesz się na nowe pokrowce, które chcesz samodzielnie uszyć, to podpowiemy Ci krok po kroku, jak uszyć pokrowiec na krzesła. To wcale nie jest trudne. Oczywiście pierwszym krokiem, który musisz zrobić, to zmierzenie krzesła. Uwzględniona musi być długość i szerokość siedziska, szerokość i wysokość oparcia, wysokość siedziska od podłogi bądź do momentu, w którym pokrowiec ma się kończyć. Zalecane jest, aby dodać do każdej z wartości przynajmniej 1 do 2 centymetrów bądź nawet jeszcze więcej. Zawsze łatwiej wyciąć nadmiar materiału niż potem go sztukować. A taki pokrowiec nie będzie już wyglądać idealnie. Jeśli pierwszy krok masz już za sobą, to teraz przygotuj akcesoria do szycia. Będziesz potrzebować maszyny do szycia, nożyczek, igły i nici, centymetra oraz coś do pisania i szpilki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wykroju. Wszystkie wymiary musisz przenieść na szablon, który następnie wytniesz nożyczkami. Powstały szablon przypnij szpilkami do materiału, a następnie obrysuj go kredą lub mydłem krawieckim. Tkanina powinna być wycięta dokładnie tak, żeby został 1 cm na szwy. W przypadku gdy Twój materiał strzępi się na brzegach, wszystkie krawędzie powinny być obszyte. Gdy materiał jest wycięty, to przyszła pora na wyprasowanie go, a następnie złożenie według wzoru prawą stroną do siebie. Sfastryguj materiał i załóż na krzesło. Jeśli wszystko jest w porządku, pokrowiec ładnie leży i się układa, to zostało już tylko zeszycie wszystkiego na maszynie. Powstały pokrowiec musisz już tylko wyprasować na szwach i założyć na swoje krzesło. To wszystko. W kilka chwil możesz zmienić całkowicie wystrój swojego mieszkania bez wydawania mnóstwa pieniędzy. A dodatkowo masz jeszcze satysfakcję, że sam to zrobiłeś.
Jak uszyć poduszki na krzesło, czyli dekorujemy krzesła
Jeśli uważasz, że pokrowiec to nie jest rozwiązanie dla Ciebie, to podpowiemy Ci jak uszyć poduszki na krzesło. Jest to bardzo fajna alternatywa dla pokrowców. Jest to także idealne rozwiązanie dla posiadaczy drewnianych, nietapicerowanych krzeseł. Aby zrobić poduszkę potrzebujesz materiał, suwak, gąbkę o grubości minimum 4 cm. Niezbędna jest także maszyna do szycia, nożyczki, nóż, papier na szablon, szpilki i ołówek. Na początek przyłóż kawałek papieru na siedzisko i odrysuj jego kształt. Następnie przenieś szablon do gąbki i wytnij ostrym nożem. Szablon odrysuj także na materiale – oczywiście potrzebujesz dwie sztuki. Z każdej strony dodaj po 1 cm zapasu. Jeśli masz gąbkę o grubości 4 cm, to wytnij 3 paski o szerokości 6 cm i jeden o szerokości 5 cm (w niej znajdować się będzie zamek). Wierzch i spód złóż prawą stroną do siebie wraz z paskiem i zszyj. Potrzebujesz także cztery paski na wiązania o szerokości 8 cm i długości ok. 40 cm. Złóż każdy wzdłuż na pół, zszyj na lewej stronie i przewróć na prawą. Teraz wszyj po dwa w tylne rogi poduszki. W tylną część poduszki musisz wszyć także suwak. Gotowe. Już wiesz, jak uszyć poduszki na krzesła, które zmienią komfort siedzenia oraz stronę wizualną pomieszczenia, w którym będą się znajdować.
Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?
Jeśli wiesz już, jak uszyć pokrowiec na siedzisko krzesła, to teraz możesz pomyśleć o zabezpieczeniu ściany przed obiciem przez krzesło. Jest to niestety bardzo częsty problem, który wygląda bardzo nieestetycznie. Jak temu zapobiec? Co sprawdzi się u Ciebie? Oczywiście jest kilka metod, niektóre bardziej kosztowe, inne mniej. Dobrym pomysłem jest tapeta na ścianie – winylowa lub laminowana. Są to tapety wzmocnione, grubsze, które nie wycierają się i nie blakną. Dodatkowo możesz je myć. Jeśli nie chcesz mieć na ścianie tapety, to możesz wybrać boazerie. Naturalne drewno na ścianie, które w obecnych czasach przybiera nowoczesne formy i pasuje do każdego stylu. Jeśli zabezpieczysz boazerię lakierem, lakierobejcą lub specjalną farbą do drewna, będziesz cieszyć się tym wykończeniem wiele lat. Dodatkową zaletą drewna jest fakt, że w szybki i łatwy sposób możesz je przemalować na dowolny kolor. Możesz także w miejscu gdzie stoją krzesła i stół na ścianie położyć beton, płytki ceramiczne lub korek. W zależności od tego gdzie stoi stół z krzesłami oraz w jakim stylu masz zrobione pomieszczenie, dobierz rozwiązanie optymalne do swoich wymagań. Na ścianie możesz także położyć ozdobne cegły lub pomalować ścianę odporną na ścieranie i zabrudzenia farbą. Jeśli nie masz ochoty na zmianę wystroju, nie masz na to środków lub po prostu nie chce Ci się, to możesz na krzesła nakleić filcowe podkładki. Jest to rozwiązanie szybkie, proste i kosztuje zaledwie klika złotych. A ściana jest zabezpieczona i nie ulegnie zniszczeniu.
Jak obić krzesło i ile kosztuje obicie krzesła?
Jeśli nie chcesz pokrowca na krzesło, to możesz zmienić po prostu obicie krzesła. Jak obić krzesło? Czy jest to kosztowne i czy sam zrobisz to w domu? Jeśli chodzi o koszty, to gruntowne odświeżenie, czyli polakierowanie drzewa i wymiana tapicerki to kwoty od około 100, 200 złotych. Cena uzależniona jest od tego, czy chcesz odrestaurować całe krzesło, czy tylko wymienić materiał. Oczywiście rodzaj materiału też ma wpływ na końcową kwotę. Jednak jeśli chcesz dać życie starym meblom, to warto zainwestować w taki zabieg, który dla wielu dekoratorów jest synonimem dobrego gustu. Jeśli miałeś do czynienia już wcześniej z odrestaurowaniem krzeseł lub foteli, to możesz spokojnie obić samodzielnie krzesło. W sumie każda osoba, która ma choć trochę zdolności manualnych i chęci poradzi sobie z tym zadaniem. Problemem może być krzesło lub fotel o skomplikowanym kształcie. W takim przypadku najlepiej zaufać specjaliście.